SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2018 Üyelik Gerektirmez


Güneş'in Yapısı ve Özellikleri
Güneş, yaydığı ısı ve ışık ile Dünya üzerindeki hayatın var olmasını sağlayan yaşam kaynağıdır. Dünyaya en yakın yıldız Güneş’tir. Güneş’in Dünya’mıza olan uzaklığı yaklaşık 150 milyon km’dir. Gökyüzüne baktığımızda çok küçük görünen Güneş gerçekten de küçük müdür? Güneş’in gerçek büyüklüğü nedir?
Cisimler uzaklaştıkça daha küçük gözükür. Örneğin, çok büyük boyutlardaki uçaklar gökyüzünde kuş kadar görülebilir. Dünya’dan bakıldığında Güneş’in çok daha küçük gözükmesinin nedeni de budur. Küre şeklinde olan Güneş’in çapı 1,4 milyon km’dir. Bu da Dünya’nın çapının yaklaşık olarak 109 katına eşittir.

Güneş kendi etrafında dönme hareketi yapar. Güneş’in kendi etrafında tam bir tur dönmesi yaklaşık 25 gün sürer. Güneş’in kütlesinin % 70’i hidrojen, %28’i helyum, %2’si de karbon, azot ve oksijen gibi gazlardan oluşur. Bununla birlikte, Güneş’in sıcaklığı da çok yüksektir. Güneş yüzeyinin sıcaklığı yaklaşık 6000 santigrat derecedir. İç kısımların sıcaklığı ise bundan çok daha fazladır. Bilim ve teknolojideki gelişmelerle birlikte yapılan incelemelerde Güneş’in de Dünya gibi katmanlardan oluştuğu tespit edilmiştir.
Benzer İçerikler:
Şu anda 471 ziyaretçi çevrimiçi