Get Adobe Flash player

Çocuk Hakları ve Sorumlulukları
HAKLARIM VE SORUMLULUKLARIM

Rollerimiz ve Haklarımız

Bireylerin bulundukları grup veya kurumlar içinde üstlendikleri görevlere rol adı verildiğini öğrenmiştik. Ailede anne, okulda öğretmen, sınıfta öğrenci, fabrikada işçi, hastanede doktor olmak bu rollere örnek olarak verilebilir.

İçinde yer aldığımız grup ve kurumlarda üstlendiğimiz roller bizlere bazı haklar sağlamaktadır. Hak bir meslek ya da bir çalışma sonucu elde edilen kazanımlardır. Bu hakları elde etmek için o grupta üzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz gerekir. Ayrıca kazandığımız bu hakları bilmeli ve korumalıyız. Haklarımızı bilmemiz bize haksızlık yapılmasını önler.

ROLLER VE SORUMLULUKLARIMIZ

Hak ve sorumluluklar birbirlerinin tamamlayıcısıdır. Bir grup ya da kurumda hak sahibi olmayı da beraberinde getirir. Üstlenilen rollerin gerektirdiği işler en iyi şekilde yapıldığında sorumluluk yerine getirilmiş olur. Bir grupta herkes sorumluluğunu bilir ve yerine getirirse o grup başarıya ulaşır.

 

Denizlispor alt yapısına seçilen Kerem’in Denizlispor un spor tesislerinden ücretsiz yararlanması onun hakkıdır.

 

Denizlispor alt yapısının antrenmanlarına düzenli olarak katılması, maçta üzerine düşeni yapması ise sorumluluğudur.

Hepimizin üyesi olduğumuz okula, topluma, ailemize, kendimize, arkadaşlarımıza, çevremize ve doğaya karşı sorumluluklarımız bulunmaktadır. Bu sorumlulukları yerine getirmemiz bizi ve çevremizi mutlu kılar.

ÇOCUK HAKLARI

Çocukların daha iyi koşullarda yaşamalrını sağlamak amacıyla 1989 yılında Birleşmiş Milletler Teşkilatınca hazırlanan “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” 191 ülke tarafından kabul edilmiştir.Bu sözleşme 1994 yılında ülkemizde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edildi ve uygulanmasından “Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu “sorumlu tutuldu. Çocuk Hakları sözleşmesi 54 maddeden oluşmaktadır.Devamı aşağıda ektedir.

 

UNICEF:Birleşmiş Milletler Çocuklara yardım fonu (Unıted Nationes Childeren’s Fund)
Ekler:
DosyaTanımDosya Boyutu
Bu dosyayı indir (HAKLARIM VE SORUMLULUKLARIM 2.doc)İndir 0 Kb

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Reklam