Get Adobe Flash player

Kadınlarda cinsel il...

2014-03-02 23:41:51

Jinekolog, Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı Dr. Süleyman Eserdağ vajinismusu, "Cinsel ilişki sırasında korkuya bağlı olarak kadının kendisini kasması ve partneri ile ilişkiyi tamamlayamaması hali" olarak tanımlıyor. Kasılmalar bazen vajina bölgesindeki kaslarla kısıtlıyken bazen tüm vücutta yaygın şekilde izleniyor. Vajinismus problemi yaşayan kadınların çok büyük bir kısmının hiç bir şekilde birleşme sağlayamadıkları için halen bakire olduklarını belirten Dr. Eserdağ, bir kısmının ise ancak oldukça zor ve sıkıntılı bir şekilde ilişkiye girebildiğini söylüyor.

Vajinismusta görülen kasılmalar tamamen irade dışı ve kadın ilişkide her şey yolunda giderken neden kendisini kastığını anlamlandıramıyor. Çalışmalara göre, dünya genelinde ortalam 1000 kadından ikisinde vajinismus sorunu olduğunu belirten Eserdağ, ülkemizdeki durumun daha kötü olduğu görüşünde. Tedaviye başvuru oranının da düşüklüğüne vurgu yapan Eserdağ, bunun nedenini şöyle açıklıyor: 

"2006'da yapılan bir çalışmaya göre ülkemizdeki vajinismus oranı %10'lara kadar çıkmaktadır. Ancak yine de vajinismus konusunda güvenilir istatistikleri toplamak zordur. Çünkü bazı kadınlar çok utanıp sıkıldıkları için böyle bir sorunla doktora gidemezler. Bazı çiftlere gittikleri hekim tarafından hiçbir sorunun olmadığı yönünde yanlış bilgilendirme yapılır. Böylelikle bu çiftler kendilerine hiç kimsenin yardım edemeyeceği yanılgısına kapılarak cinsel birleşmesiz bir hayatı kabullenirler. Cinsellik halen tabu olarak görüldüğünden dolayı sağlıkçılar tarafından veriler yeterince toplanamamaktadır. Vajinismusu olan kadınların sadece %20'sinin yardım alabilmek için uzmana başvurduğu düşünülmektedir." 

"3 GÜNLÜK TEDAVİ YETİYOR"

Cinselliği paylaşamamanın zaman içinde ailesel çatışmaları ve kopmaları beraberinde getirdiğini, severek evlenmiş birçok çiftin bile bu sebepten ayrıldıklarını belirten Dr. Eserdağ, tedavinin ertelenmemesi gerektiğini vurgulayarak şunları söylüyor: "Vajinismus, doğru tedavi teknikleri ile 2 veya 3 gün gibi oldukça kısa bir sürede %100 tedavi başarısı ile yenilebilen bir cinsel sorundur. Tedavi için atılacak ilk ve en önemli adım iyi bir araştırmanın yapılması ve bilimsel yöntemlerle çalışan bir merkeze başvurulmasıdır. Nitekim sorunun görmezden gelinmesi, omuzlara binen yükü her geçen gün biraz daha ağırlaştırır, hem evlilik hem de sosyal hayatı olumsuz etkiler. Tedavi sonrasında ise 180 derece değişen bir ruh hali ile tekrarlanan cümle genelde, 'Keşke bu kadar beklemeseydik, bu kadar kolay mı olacaktı' şeklindedir." (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


Read More...

Daha çekici görünüme...

2014-03-02 23:21:14

İngiltere'deki York ve Cambridge üniversitelerinden bilim insanlarının araştırması, sebze meyve tüketenlerin teninin daha fazla ışıldadığı ve böylece daha çekici göründüğünü ortaya koydu.

Bilim insanları 20 kadın ve erkeğin fotoğrafını çekti ve bunların 4 versiyonunu oluşturdu. İlk fotoğraftakiler bol sebze-meyve tüketen ve yüzü parlayan, ikinci fotoğraftakiler bu tür yiyeceklerle daha az beslenen ve soluk yüzlülere aitti. 3. ve 4. versiyonlarda ise cilt tonu değiştirildi ve yüzler tanınmayacak hale getirildi.

Gönüllülerden yüz güzelliğini değerlendirmeleri istendi. Tanınmayacak hale getirilen görüntülere rağmen katılımcılar bol sebze-meyve tüketenleri daha çekici buldu.

Araştırmaya imza atanlardan Carmen Lefevre, cilt tonunun sağlık göstergesi olabileceğini, bu mantıkla bronzlaşmış kişilerin sağlığının daha iyi olduğu algısının oluştuğunu belirtti. Ancak Lefevre, fazla güneşte kalmak yerine bol sebze-meyve tüketmenin daha sağlıklı olduğu uyarısında da bulundu.

Meyve ve sebzelerde bulunan karotenoid maddesinin cilde parlaklık verdiğini belirten Lefevre, 4 hafta boyunca günde 2-3 porsiyon meyvenin daha çekici bir görüntü sağlayabileceğine dikkat çekti.

Araştırmanın sonuçları, "Biology Letters" dergisinde yayımlandı. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


Read More...

Dünyanın en güzel k...

2014-03-02 23:18:12

Razzmatazz 
Barselona, İspanya

Barselona'daki Razzmatazz, İspanya'nın en gösterişli mekanlarından. Devasa beş salondan oluşan konser alanı, ışık ve ses sistemiyle müzik ziyafetine uygun bir yer. Razzmatazz, sahnesinde DJ ve etnik grupları da ağırlayarak müzik yelpazesini geniş tutuyor.
Eclipse: 17 Mart Heaven's Basement: 23 Nisan Boo Boo Davis: 7 Mayıs

La CIgale 
Paris, Fransa

1882'de tiyatro olarak inşa edilen La Cigale, 1981'den bu yana tarihi eser olarak korunuyor. La Cigale, 20 yıldan fazla ünlü Fransız dergisi Les Inrockuptibles'in festivali Les Inrocks'a da ev sahipliği yapıyor. Konser salonundaki balkonlar ve tavan süslemeleri büyüleyici. La Cigale'de bugüne kadar sahne alan isimler arasında Kylie Minogue, Red Hot Chili Peppers, Oasis ve Radiohead var.
Elodie Frege: 5 Mart Robert Glasper: 13 Mart Editors: 17 Mart

ParadIso 
Amsterdam, Hollanda

Paradiso sadece Avrupa'nın değil, dünyanın da en çok bilinen konser mekanlarından. Eski bir kiliseden konser alanına dönüştürülmüş. Adı Türkçe 'cennet' anlamına gelen Paradiso için müzik cenneti desek yanlış olmaz. 1968'de kapısını gençlik eğlence merkezi olarak açan konser alanı o günden bu yana Rolling Stones, Nirvana, James Brown, Prince, Willie Nelson gibi isimleri ağırlamış.
Joris Voorn: 1 Mart The Head And The Heart: 7 Mart The Heyz: 21 Mart

Koko Londra, 
İngiltere

Koko gerek mimarisi gerekse ünlü grupların, müzisyenlerin yer aldığı sahnesiyle Londra'nın en iyi konser alanlarından. Bina 1900 yılında Camden Tiyatrosu olarak inşa edildi. II. Dünya Savaşı'na kadar tiyatro olan bina, 1950'li yıllarda BBC Radyosu'nun sahnesiydi. Sonraki yıllarda da birkaç defa el değiştiren tarihi yapı, 2004 yılında Koko adıyla şimdiki halini aldı. Işıklandırması ve gece yarısı partileriyle eğlenmesini bilenlerin favorisi Koko'da sahne alan müzisyenler arasında Madonna ve Lady Gaga gibi dünyaca ünlü isimler var.
Katy B.: 26 Mart Jazmine Sullivan: 30 Mart Banks: 1 Nisan

Vega 
Kopenhag, Danimarka

Vega, 1956'da Danimarkalı mimar Vilhelm Lauritzen tarafından halkevi olarak yapılmış bir bina. Uzun yıllar işçi ve halk hareketleri merkezi olarak kullanıldıktan sonra 1996 yılında aslına uygun olarak restore edildi ve şimdiki halini aldı. Binanın içinde Store Vega denilen 1500 kişilik büyük salon, Lille Vega denilen 500 kişilik küçük salon ve hemen onun üst katında hizmet veren Vega Night Club var. Ayrıca zemin katında konserlerin öncesi ve sonrasında vakit geçirebileceğiniz bir bar da bulunuyor. Vega, mükemmel akustiği ve atmosferiyle Avrupa'daki en iyi konser mekanlarından biri olarak gösteriliyor.
Jason Derulo: 3 Mart Savages: 6 Mart Floor Wars dans yarışması: 15 Mart

CarnegIe Hall 
New York, ABD

Carnegie Hall, dünyanın en ünlü ve gösterişli konser salonlarından biri. İskoçyalı işadamı Andrew Carnegie tarafından yaptırılan konser alanında senede 100 performans sergileniyor. Altın sarısı ve beyaz renkli dekorasyonuyla dikkat çeken Carnegie Hall'da sahne alan isimler arasında Fındıkkıran ve Kuğu Gölü Balesi'nin yaratıcısı Çaykovski, Frank Sinatra, Charles Aznavour, Sertab Erener ve Hüsnü Şenlendirici var.
Max Raabe & Palast Orkestrası: 3 Mart Estrella Morente: 8 Mart

Roy al Alb ert Hall
Londra, İngiltere

1871 yılında açıldığında Richard Wagner ve Edward Elgar Royal gibi önemli isimleri ağırlayan Royal Albert Hall, dinletilerin ve sanatın buluşma yeri olarak nitelendiriliyor. Her sene 350 performans sahneleniyor. İngiltere'nin kültürel miraslarından olan yapıda sahne alanlar arasında The Beatles, Jimi Hendrix, Elton John, Adele gibi isimler var. Ayrıca bina Winston Churchill ve Bill Clinton gibi dünyadaki önemli siyasi isimlerin tarihi konuşmalarına da ev sahipliği yaptı.
Bridget Coleridge: 6 Nisan

Viyana Opera Binası 
Viyana, Avusturya

Dünyanın opera merkezi sayılan Viyana Opera Binası, 1869'dan bu yana ayakta. İçerisi heykel ve tablolarla dolu olan bina, gelen konuklarına işitsel ve görsel bir şölen sunuyor. Yılda 60 performans sahnelenen Viyana Opera Binası'nda beş katlı balkon bulunuyor.
Adriana Lecouvreur (Opera): 4 Mart Dornröschen (Bale): 5 Mart

Sdney Opera Evi 
Sidney, Avustralya

1973 yılında yapılan ve Sidney'in sembolü haline gelen Sidney Opera Evi, 20. yüzyılın en ünlü yapılarından biri olarak anılıyor. Danimarkalı mimar Jorn Utzon'un eseri aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde. Beş dev salonlu binada ayrıca beş prova stüdyosu, 60 soyunma odası, dört lokanta ve altı bar bulunuyor.
Eugen Onegin (Çaykovski/Opera): 28 Mart

NatIon al Center fo r Perfo rmIn g Arts
Pekin, Çin

Fransız mimar Paul Andreu tarafından tasarlanan National Center for Performing Arts, nam-ı diğer Egg (Yumurta), 2007 sonlarına doğru tamamlandı. Yapıda 2 bin 398 kişilik opera binası, 2 bin 17 kişilik konser salonu ve bin 35 kişilik tiyatro bulunuyor. Yumurtayı anımsatan yapının bir kısmı su altında bulunsa da titanyumdan yapılmış dış cephe ve kullanılan teknoloji sayesinde kışın buzlanmıyor, yazınsa yosun tutmuyor.
Tango Fire Company of Buenos Aires: 1 Mart Hong Kong Filarmoni Orkestrası: 6 Mart


DERLEYEN: ECE ULUSUM
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


Read More...

Used to - olumlu - olumsuz - soru cümleleri
'Used to' geçmişe ilişkin alışkanlık ifade eder ve bu geçmiş hareket veya durumun şimdi devam etmediğini vurgular.

Örnekler

Olumlu

Serap used to work for the government.

Serap hükümette çalışırdı.

Olumsuz

There didn't use to be any duck in Lake Gölbaşı.

Gölbaşı gölünde hiç ördek yoktu.

Soru

Did there use to be a building here?

Burada bina var mıydı?


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Üye Giriş Formu

Şu anda 671 ziyaretçi ve 1 üye çevrimiçi