SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2019 Üyelik Gerektirmez


İhram ne demektir?

Sözlükte "haram etmek, kendini sakındırmak" anlamlarına gelir. Terim olarak ise hac görevi süresince giyilen beyaz elbiseye ihram denir. İhram, erkekler için biri sol omzu örten, diğeri de peştamal gibi bele sarılan iki beyaz, dikişsiz havludur. Kadınlar içinse uzunca bir elbisedir. İhrama, Mekke şehrinin çevresinde belirlenmiş ve adına "mikat" denilen yerlerde girilir. İhram giyen kişi, hacca niyet eder ve bazı davranışlardan kaçınmaya özen gösterir. Saç, sakal ve tırnak kesmek, bitki ve hayvanlara zarar vermek, kavga etmek, koku sürünmek bunlardandır.

Tavaf ne demektir?

Tavaf, Kabe'nin etrafında, Hacer'ülEsvet'ten (siyah taş) başlayarakyedi defa dönmektir. Bu dönüşte Kâbe, kişinin sol tarafında kalır. Her bir dönüşe "şavt" denir.Tavaf haccın farzlarındandır. Farz olan tavaf, Kurban Bayramı'nın ilk üç gününde yapılır. Bu günler dışında da tavaf yapılabilir.

Sa’y ne demektir?

Tavaftan hemen sonra Kabe'nin doğu tarafında bulunan Safa ve Merve tepeleri arasında, hızlı adımlarla yedi defa gidip gelmeye sa'y denir. Safa'dan Merve'ye dört, Merve'den Safa'ya üç kez gidilir. Sa'y, haccın vaciplerindendir.

Vakfe ne demektir?

Vakfe, Kurban Bayramı arifesinde öğle vaktinden bayram sabahına kadar, bir süre Arafat'ta bulunmak demektir. Vakfe, haccın farzlarından biridir. Arafat'ta hacılar, Yüce Allah'tan bağışlanma dilerler. Kendileri, yakınları ve tüm insanlık için dua ederler. Arafat'ta vakfe yapıldıktan sonra Müzdelife'ye gidilir. Bayram sabahı da Müzde-life vakfesi yapılır.


Benzer İçerikler: