SINIFÖĞRETMENİM.COM

Sınıf Öğretmenim | Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2020 Güvenli Site
COĞRAFYA DERSİ NASIL ÇALIŞILIR?

Coğrafya dersi, bilgileri ezberlemekten çok coğrafi olayları oluş biçimleri, dağılış ve sonuç ilişkileri içerisinde öğrenerek çalışmalıdır.

Okuduğunuz bilgileri mümkünse bir şekil üzerine aktarınız. Bu durum öğrendiklerinizi kullanabilme yetinizi artıracak ve soruların çözümünde kolaylık sağlayacaktır.

Bu dersi çalışırken, yapılması gereken bir başka yöntem ise harita kullanmaktır. Bu alışkanlık coğrafyanın temeli olan “nerede? sorusuna cevap bulmanızı sağlayacaktır.

Coğrafya dersi ile ilgili olarak doğru değerlendirmeler yapabilmek için çalışırken ya da soruları çözerken sahip olduğunuz tüm bilgilerinizi kulanınız.

COĞRAFYA SORULARI NASIL ÇÖZÜLÜR?

Coğrafya soruları öğrencilerin okuduklarını anlayabilme ve bu bilgiler ışığında grafikleri yorumlayabilme yeteneğini ölçer.

Grafik sorularında (gece – gündüz, gölge boyları v.b. ) soru kökünde verilen noktaların nerede yer aldığı belirlenmeli ve buna uygun olarak karar verilmelidir.

İklim bilgisi, nüfus, ekonomik coğrafya gibi konularla ilgili grafiklerde ise, verilen değişkenler dikkatle incelenip bir sentez yapılmalı ve doğru şık işaretlenmelidir. laylar arasında sebep – sonuç ilişkisini görebilmeniz soruyu çözmenize yardımcı olacaktır.

 

ly:"Verdana","sans-serif";mso-bidi-font-family: Verdana'>Şıklara geçmeden önce cümleyi çok iyi anladığınızdan emin olun.

 

Cümle – anlam sorularında cümlenin anlamını kavramaya çalışınız. Kendi yorumunuza göre değil cümlenin verdiği anlama göre soruyu cevaplayınız.

fareast-language: TR;mso-bidi-language:AR-SA'>Sorular çözülürken sadece bir konu düşünülmemeli, konular arasında bağıntılar kurularak sorular çözülmelidir.