SINIFÖĞRETMENİM.COM

Sınıf Öğretmenim | Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2021 Güvenli Site
Gün geçmiyor ki dünyanın başına bir bela gelmesin! "Dünya yaşanılacak yer olmaktan çoktan çıkmış ta haberimiz yok!" dememek elde değil.

2020'ye felaketlerle başladık. Elazığ ve Malatya depremleriyle yüreğimiz yandı. Acılarımızı yaşarken Van'dan gelen çığ haberiyle bir kez daha ağladık. Atrafımız ateş çemberiyken İdlib'den gelen şehit haberleri tüm ülkeyi yasa boğdu.

Biz içerde bu acılarla dertlenirken dünyanın diğer bölgelerinde de acı ve göz yaşı vardı. İsrail Mescid-i Aksa'da zulme devam ediyor, Çin Doğu Türkistan'daki müslümanlara asimilasyona devam ediyor, Suriye'de siviller ölüyor..

Derken dünyayı kaosa sokacak ilk haber Çin'den geldi; #coronavirüsü diğer adıyla 2019-nCovid..

İlk günlerde Çin hükümetinin bile pek ciddiye almadığı bu virüs tüm dünyaya yaıldı ve can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle 114 ülkeye yayılmış durumda ve 4300 insan öldü. (12 Mart 2020)

Dünya sağlık örgütü bu yeni bulaşıcı hastalığı  “Pandemi”(Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.) olarak nitelendirme kararını aldıklarını açıkladı.

Corona virüsünde son durum:

Coronavirüs en çok Çin, İran ve İtalya'yı etkilemiş durumda.

Yeni açıklanan bilgilere göre, Bulgaristan ve İsveç’te virüs nedeniyle ilk ölümler gerçekleşti. Almanya’da ölü sayısı 3’e yükselirken, Avrupa’da Corona’nın kaynağı olarak görülen İtalya’da vaka sayısı 10 bini aştı.

Bulgaristan ve İsveç’ten önce Panama, Endonezya, Belçika, Arnavutluk'ta ilk ölümlü vakanın gerçekleştiği, Moldova’da ise okulların tatil edildiği belirtildi.

İtalya
İtalya’da Corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 827’ye, vaka sayısının 12 bin 462’ye yükseldiği açıklandı.

Henüz aşısı bulunamayan bu hastalığın ne kadar süreceği,bulaşacağı ve ölümlere sebep olacağı kestirilemiyor. Yaz aylarında etkisini yitireceği bilim insanlarınca ifade edilse de belirsizlik sürüyor.

İran
İran Sağlık Bakanlığı İletişim ve Halkla İlişkiler Birimi Başkanı Kiyanuş Cihanpur ülkedeki Corona virüsü (Covid-19) vakalarına ilişkin son istatistikleri paylaştı. Cihanpur ülkedeki Covid-19 onaylanmış vaka sayısının 9 bin'e yükseldiğini açıkladı.

Son 24 saat içerisinde 958 kişinin testlerinin pozitif çıktığını söyleyen Cihanpur, “Bunlardan 64'ü hayatını kaybetti. Böylece toplam ölenlerin sayısı 354'e ulaştı” dedi. Cihanpur son 24 saatte ülkedeki en fazla Covid-19 vakalarının İran'ın başkenti Tahran'da kaydedildiği belirterek, ülkede Corona virüsünden iyileşenlerin sayısının ise 2 bin 959 kişiye ulaştığını söyledi.

Tüm dünya borsaları çöktü

Global bir krizle karşı karşıya olan dünyada tüm ülkelerde borsalar tarihi diplerini yaşıyor. Dünya ekonomisi yavaşlıyor. En son bugün İtalya resmi kurumlar hariç tüm ticari faaliyetlerini durdurma kararı aldı.Ülke genelinda karantina uygulaması başladı. Almanya başbakanı Merkel virüsün yayılma oranının ülke genelinde %70'e ulaşabileceğini söyledi. Avrupa 2.Dünya savaşından sonra en büyük global krizle karşı karşıya.

Türkiye'de Durum;

Virüse dünyada en hazırlıklı ülke Türkiye olarak karşımıza çıkmaktadır. sağlık bakanlığı virüsün başladığı ilk günden itibaren inanılmaz gayret göstererek bir çok vatandaşın "Yok daha neler!" diyeceği önlemler aldı. Bugün itibariyle hepimiz gördük ki çok yerinde kararlar alınmış. Ülkemizde belirlenen bir adet virüs vakası bulunmaktadır açıklaması dün gece Sağlık Bakanı tarafından yapıldı.

Vatandaşlar dünyanın her bölgesinde gıda stoğu yapmaya başladı.