Sinifogretmenim.com

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

1.Sınıf Türkçe Okuma Metinleri "Çoban Ali Dede"

E-posta Yazdır PDF


Çoban  Ali  Dede

Bir  varmış, bir yokmuş. Şurada Aydın'a yakın bir köy varmış. Bu köyde Çoban Ali Dede diye biri yaşarmış. Ali Dede'nin Ece ve Oya diye iki kızı varmış. Burak ve Kaya diye iki de oğlu. Karısı Emine de pek güzelmiş. Çoban Ali her gün koyunları dağa gütmeye gidermiş. Bir de Karabaş köpek varmış. Koyunları

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20 diye sayarmış.Dağda yine bir gün koyunlar şuraya buraya açılmış, dizilmişler. Akşam olmuş eve gelmiş. Yemekte çorba,bakla, kabak, pırasa,turşu ,salata ve üzüm varmış.Tabak tabak, kaşık kaşık yemişler. Ballı süt içmişler. Akşam komşusu Ayşe Teyze, Veli, Tamer ve Bebek misafir gelmiş. Bebek mamayı çok sevmiş. Komşu Ayşe Teyze çay içmiş. Veli ve Tamer tane tane, saya saya, soya soya elma yemişler. Ara sıra armut ısırmış.

Sonra çıtır çıtır mısır patlamış, çatlamış.Mısırları da yemişler. Sonra evlerine gitmişler. Gece olmuş yatmışlar. Sabah olmuş kalkmışlar. Çoban Ali Dede yine dağa gitmiş. Orada Aşık Cüce varmış. Çok çok acıkmış. Karabaş köpek cüceye hav hav havlamış. Ali Dede ona yemek, ekmek,  vermiş. O da sağol demiş. Aradan zaman geçmiş.  Cüce yanına gelmiş. Bir gün dere tepe her yere, kara kara birli, ikili, beşli, yedili, sekizli; mavili yeşilli renkli renkli cüceler dizilmiş. Çok kalabalık olmuşlar. Cücelerin köpeği varmış. Pis pis kokarmış. Cüceler başlamış saz çalmaya. Güzel güzel çalmışlar sazı, oynamışlar bazı bazı. Almışlar sakızı çalmışlar sazı. Çoban Ali Dede ve Karabaş köpek onlarla arkadaş olmuş. Her zaman onlara yardım etmişler. Cücelere yardım eden Çoban Ali Dede  çoook  uzun yaşamış. Masal da burada bitmiş.(Word dosyası ek olarak aşağıdadır.)

Attachments:
FileTanımDosya Açıklaması:Kırık linkleri yorum bölümüne yazınız.
Download this file (coban_ali_dede.doc)Eki İndir