Sinifogretmenim.com

 • Full Screen
 • Wide Screen
 • Narrow Screen
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

İlkokul 1.2.Sınıflar için Okuma Metni ve Soruları:Denizdeki Dostlar

E-posta Yazdır PDF


Denizdeki Dostlar

  Bir gün Ali, annesi ve babasıyla denize gitmeye karar verdiler. Deniz kenarına vardıklarında, bembeyaz kumların üzerine battaniyelerini serdiler. Denizin mavisine karışan kum taneleri, Ali'ye adeta masal gibi görünüyordu.

  Ali, ayaklarını suya soktuğunda serinliği hissetti. Denizin içinde bir sürü renkli balık yüzüyordu. Kırmızı, mavi, sarı... Her renkten balığı görmek Ali'yi çok sevindirdi.

  Deniz kıyısında yürürken, Ali'nin dikkatini çeken başka bir şey oldu. Kocaman bir kabuk yığını! Ali, annesine "Bak anne, burada dev gibi kabuklar var!" dedi. Annesi gülerek, "Evet Ali, deniz kabukları çok güzel ve ilginç olabilir," diye cevapladı.

  Ali, kabukların arasında küçük deniz yıldızları da buldu. Renk renk ve tıpkı birer taç gibi parlıyorlardı. Ali sevinçle, "Bunlar da deniz yıldızları! Ne kadar güzel!" dedi.

  Deniz kenarında oynarken, Ali ve ailesi birlikte kumdan harikalar yapmaya karar verdiler. Büyük bir kova ve kürekleri aldılar. Birlikte kumdan kaleler, köprüler ve hatta kumdan bir denizanası yapmaya başladılar.

  Gün batarken, Ali ve ailesi kumdan yapılan denizanasını denize bıraktılar. Denizanası, dalgalara karışarak uçtu. Ali, gökyüzündeki güneşin batışını izlerken, "Denizdeki dostlarla dolu bir gün geçirdik," dedi. Ailesiyle birlikte mutlu bir şekilde evlerine döndüler.

Metinle ilgili sorular:

 1. Ali'nin ailesi kiminle birlikte denize gitmeye karar verdi?

 2. Deniz kenarına vardıklarında Ali'nin hissettiği nedir?

 3. Denizin içinde hangi renklerde balıklar yüzüyordu?

 4. Ali'nin deniz kenarında bulduğu ilginç şey nedir?

 5. Ali'nin annesi, deniz kabukları hakkında ne söyledi?

 6. Ali, deniz kenarında neler yapmaya karar verdi?

 7. Gün batarken Ali ve ailesi ne yaptı?

 8. Ali, günü nasıl değerlendirdiklerini söylerken hangi kelimeyi kullandı?