SINIFÖĞRETMENİM.COM

Sınıf Öğretmenim | Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2020 Güvenli Site
Kulak

Anatomik ve fonksiyonel olarak kulak 3 kısıma ayrılır; dış, orta, iç kulak.

Kulağın yapısı

Kulak kanalının ucunda kulak zarı ve bu zarın hemen arkasında orta kulak boşluğu bulunur. Bu boşluk içinde sesleri içi kulağa ileten üç adet kemikçik bulunur. Bu kemikciklerin oluşturduğu zincir kulak zarının ortasından iç kulağa bir köprü oluşturur.

Kulağın önemli bir elemanı da orta kulak ile burun boşluğu arasında bulunan östaki kanalı olup bu kanal orta kulak boşluğunun hava almasını sağlayan tek kapıdır ve kulak hastalıklarının bir kısmının oluşmasında önemli bir rol oynar.

İç kulak orta kulağın hemen yanında yer alıp içinde dengeyi sağlayan denge organı da yer alır.

Vucudun çoğu iç boşluklarında olduğu gibi orta kulak boşluğunun duvarlarındaki hücreler de devamlı salgı yapar ve bu salgı östaki kanalı ile burun boşluğuna akar.Östaki kanalı yolu ile orta kulağa oksijenli taze hava girişi de olur yani kulak bu kanaldan hava alır.

Östaki kanalı devamlı açık olmayıp gün içinde düzenli olarak açılıp kapanarak orta kulaktan sıvıların boşalmasını ve orta kulağa hava giriş çıkışını sağlar.

Dış kulak yolu derisi, kulak zarındaki dış kulak yoluna doğru günde 2-3 mm hızla göç eder. Bu olay dış kulak yolu kanalının temizliği ve yenilenmesi için mevcut olan tek mekanizmadır.