SINIFÖĞRETMENİM.COM

Sınıf Öğretmenim | Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2020 Güvenli Site
Saraybosna, 24 Eylül 1986’da çıkan gazetede Sırp akademisyenlerinin hazırlamış olduğu bildiride Hırvatistan sınırları içindeki Sırplar’ın büyük bir tehlike oldukları ve önlem alınmadığı takdirde tüm Yugoslavya’da çok büyük sorunların yaşanacağını işaret ediyordu. Nimeta’nın hayatı ve Yugoslavya’yı alt üst eden tarih 20 Ağustos 1983 Nimeta Televizyon görevlisi olarak Aleksander’ın cenazesi için Belgrad’a yollandı. Cenazeyi Sırplar gövde gösterisine dönüştürdüler. Nimeta Kocası Burhan,oğlu Fiko ve kızı Hana ile yaşıyordu. Belgrad’ta tanıştığı Stefan’lan tanışmış ve birbirlerini sevmişlerdir.İkinci Cihan Savaşında çok sayıda Boşnak öldürülmüş,bir kısmı Türkiye’ye etmişlerdi. Ailesi Türkiye’ye göç eden Fikret idealleri uğruna Bosna’da kaldı,dağlara çıktı.Tito’nun birliklerine katıldı.Öldürülen Sırp askerlerinden sonra Miloseviç başa geçti.Nimeta Hırvatistan’daki gelişmeleri yakından takip ediyor silah nakliyatlarını görüyordu. 17 yaşında bir öğrenci öldürülmüş,Miloşeviç’in istifası isteniyordu. Referandum kabul edildi ve Ordu Slovenya’dan geri çekildi.

Mate, Nimeta’nın en yakın arkadaşıydı. Kocası Sırp ‘ tı savaşa gönderilmişti. Nimeta oğlu için düşünceliydi.Heryer kum torbaları,dikenli tel ve mayınlarlan doluydu. Telefonlar kesilmişti.Burhan ve Nimeta Zagreb’te mahsur kaldı ve medya aracılığı ile haberleşmeye çalışıyorlardı.Kurtulmak için kocasına gazeteci kimliği çalışıyordu. Yayınlanan ölüm ilanlarından Stefan’ın adını arıyordu. Birleşmiş Milletler’den Sırplara “dur” demesini bekliyorlardı.Stefan hafif yaralanmıştı ve ayağı aksıyordu.Nimeta Ankaraya Başbakanla görüşmeye giderken oğlu ve kızınıda yanında getirdi.Çocukları İstanbul’da bırakıp Ankara’ya gitti.Yaptığı görüşmelerden sonra Bosna-Hersek bağımsızlıklarının tanınması için başvurular yaptılar. İstanbul’dan getirdiği lokum,fıstıklarla ofiste rakı içip avaz avaz sevdilankalar söylediler.Hırvatistan Slovenya’nın bağımsızlığını kabul etti.Ordu Bosna’ya yerleşmeye başladı.”Bosna’yı Bölmeyin” yürüyüşüne farklı dinlerden binlerce insan katıldı.Burhan işsiz kalmıştı.Karısı’nın eline bakıyordu.SarayBosna yeni çatışmalara gebe olduğunu biliyordu. Gezerken bomba patlamış heryer cehenneme dönmüştü. Mate onu uzaklaştırmaya çalıştı.

Evle ilgisizliğinden dolayı Burhan’la kötü bir kavga ettiler. Burhan bey ortadan kayboldu ve onu aramadığı yer kalmadı.İsimsiz bir zarfta kocasının dağda savaştığı yazıyordu.Akşamları kot giyip,saçlarını oğlunun kepinin içine saklayıp kocasının resminide alıp onu aramaya gidiyordu. Burhan Bey’i Fiko ile cephede buldular.Eve dönmeye ikna edemediler daha sonra Fiko’da dayısıyla birlikte savaşmaya   habersiz bir not bırakarak gittiler.

Stefan mültecilerlen ilgili projesine gazete olumsuz bakmıştı.Sırp çeteleri terör eylemlerine kızlar ve kadınlara yapılan tecavüz olaylarını kamplardaki insanlar öğrenmişti.Kadınların anlattıklarına göre kadınlar hapis ediliyorlar ve bir tabak yemek için günlerce tecavüze maruz kalıyorlar. Psikolojik tedavi altındaydılar kimi çok konuşuyor kimi hiç konuşmuyordu.Çocukları çimento karıştırma makinesine atıyorlardı.Geride yaşlılar kalmıştı.Gençler Bosna Ordusuna katılıp ölmüşlerdi.Unutamadığı Nimeta’yı bulabilme umuduyla sahte kimlikle Bosna’ya geçti ve burası bir cehennemdi.Kan ve ölüm kokuyordu. Gazeteden arkadaşları onu tanımakta zorlandı.Kamplara girmek için her türlü yolu deniyordu. Nimeta’yı aramayacağına söz vermişti ama yinede evine onu aramaya gitti fakat yoktu. Nimeta annesine taşınmıştı. Arkadaşının aracılığı ile birbirlerini buldular hayat hikayelerini anlattılar.Kendi hastalığı sırasında oğlunun yaralandığı haberle yıkıldı.Oğlunu barikatlar yüzünden getiremiyorlardı. Stefandan yardım istedi. Stefanın yardımıyla Fikoyu binbir güçlükle Bosna’ya getirmeyi başardılar. Stefan ailesinin yanına döndü.Orada Marina’yla tanıştı ve Bosna’da kilisede evlendiler. Fakat karısını hiç sevemedi.Bir oğlu oldu.Burhan Beyle Stefan aynı ırktan, aynı soydan geliyorlar ,aynı yaşta ,aynı boyda aynı kadını sevmişlerdi.Biri Boşnak biri Hırvat’tı tek amaçları Fiko’yu kurtarmaktı. Bosna,kahraman cefakar ve çileli.

Bosna,bir evladını daha bekliyor,geri dönmesi için umutlu...