SINIFÖĞRETMENİM.COM

Sınıf Öğretmenim | Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2020 Güvenli Site
SAKLA SAMANI GELİR ZAMANI

Bir arkadaşımız bir şey isterse vermeyiz.Ama bir gün kalem veya silgi isteriz.O da bize vermez. Komşusunun oğlu veya kızını okula savacak kitabı yoksa komşusunda varsa vermeli,zamanı gelince o da ona verir.Türkiye Irak'a ödünç silah vermezse Türkiye'de bir savaşa girdiğinde Irak'ın aklına şıpadanak gelir ve Türkiye'ye yardım eder.Örneğin spor kulüpleri Trabzonspor Fenerden ödünç para vermesi lazım,vermese bile Fenerin Trabzonspora işi düşer.Zamanı geldiğinde Trabzonda Fenere vermez.Büyük Türk gençleri birbirine bir ev kiralar,zamanı gelince o evi veren büyük Türk gencinin alın terini,emeğini eline koymalıdır.

Bir ailenin ineği hastalanmış veteriner aramaya koyulur.Diğer komşusunun evinde telefon vardır.Telefonu açmaya izin vermez inek orada ölür.Aradan yıllar geçer o telefonu açmaya izin vermeyen komşunun oğlu hastalanır.Aha işte şimdi zamanı geldi.Onun evindeki telefonu bozuldu. Onun evinde telefon var ve telefon açmaya gidemez.Ya işte saklasaydın samanı gelirdi şimdi zamanı.

Kerem-6.sınıf


Köyde samanı doğrayıp samanlığa koyarlar.Sonra bir iki yıl sonra o samanı ağırbaşlı hayvanlarımıza yediririz ve onlarda bize gereken ürünleri verirler.Sakladığımız samanı hırsızlar yahut teroristler çalıp çırpıp götürmezse en sonunda bir vakit zamanı gelir.

İlyas / Ortaokul-1


Yani bir şey saklayınca zaman eninde sonunda gelecektir.Saman hayvanların yemeyidir.Çimenlerin kurumasıyla çimenler sararıp, saman oluşur.Samanlar da bazı yerlere satılmaya gider ve orada hayvanları olan insanlar samanlarını kiloyla alırlar ve bitince yine alırlar.

Köylerde çok çimenler vardır.Onların kurumasıyla saman oluşur ve oradan imalat yerlerine gider. Gün geçtikçe onlar satılır.Kurban bayramı gelince hayvanlar kesilir ve etleri afiyetle yenir.

Bazı hayvanlar dişi ise onların yavruları olur.Dişi hayvanlar yavrularını emzirirler ve dişi hayvanlar aç kaldıysa ona saman verirler.Hayvanı varsa onu tarlaya getirir, onu gezdirir, tozdurur, ot yedirirler ve akşam olunca onları yerine getirirler.Onları mışılca uyuturlar.

Örnek 1 :Bir gün kadının kocası kaza yapmış ve onunda bir ayağını kesmişler ve ona çok para lazımmış ve kocasına takma ayak taktıracaklarmış hiç bir doktor yapamazmış ve yabancı ülkeden doktor getirmişler ve kadının kocasının ayağına takma ayak taktırmışlar ve para kadına çok lazım olmuş. Atalarımız demişki sakla samanı gelir zamanı

Selda / Ortaokul-2

AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT(1)

her zaman her yerde dikkatli olmalıyız.Mesala bir yere alışverişe gittik.Neler alacaksak ona göre yanımıza paramızı almalıyız.Bir yere gittik ve gittiğimiz yerde yorulduk.Diyelim ve bir taksiye bindik.Gideceğimiz yere geldik ve bir baktıkki para çantasında on bin bile yok. Aha şimdi aba altından sopa yedin kafasız.Taksiciye yalvar yakar,aldırmadı,sürdü gitti. Ta ormanlık yere koydu.Etrafta in cin top oynuyor.Başka hiç kimse yok.Çare de yok.Madem on bin bile yok neden taksiye bindin kafasız.Yorganına göre uzatsana.Başımızı ağaçlara vururuz. Ayağımızı yorganımıza göre uzatsak başımıza bir şey gelmez.

Hümeyra-6.sınıf

AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT(2)

Ayağını yorganına göre uzatırmısın.Ayağını çekyata göre uzat.Yani ayağını belirli bir yere kadar uzat.Ayağını yorgana göre uzatmazsan ayağın açık kalır ve ölürsün kendine dikkat ol. Biz kendimize dikkat olmazsak ölürüz,üşütüp güme gideriz.

Nineler kendilerine dikkat etmezseler ölürler.dedelerde bakımsızlıktan ölürler veya açsızlıktan da ölürler.Babaanneler de yaşlılıklarından ölürler.Veya kalpten de gider hiç haberleri olmaz. Yaşlı babalar kalpten bakımsızlıktan,kansızlıktan da ölebilirler.

Yeni doğmuş bebeler de mamasızlıktan ölüyorlar.Bir gelin yeni evlenmiş gelin eve gelmiş.Ana ve baba sevincinden ölmüş.Şimdi oniki,onüç,ondört yaşlarında kalpten gidenler oluyor.

Melek-6.sınıf

AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT(3)

Bir insan ayağı üşümesin yahut karıncalanmasın diye uzatır.Bize soracak olursanız bir adam gece yatınca karlı hava insanın ayağını dondurur.

Giriş:Adamın ayağını yorganına göre uzat denen girişimlemeye adamın uzatmasıdır.

Gelişme:Adamın ayağını yorganına göre uzatmasında adam kendi isteğiyle bir nedenine varması. Adamın kendi nedenini söylemesi belki bu olay adamı çok üzmüştür.

Sonuç:Adamın kendine verilen bir nedeni bulmak için adama verilen bir ders verilmesi gereklidir Çünkü ayağını yorganına göre uzatmasıdır.

Serap-6.sınıf

AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT(4)

Küçükken yorganımız küçük olur.Bu nedenle ayağımızı toplayıp taoplayıp yatmalıyız.Ayağımız yprgandan taşarsa üşütüp yataklara düşeriz.Ayaklarımızı toplayıp toplayıp yatarsak hiç bir şey olamaz.

Bu atasözü başka anlamlarda da olabilir.Mesela ayağını yorganına göre değilde defterini yazabildiğin kadar aç gibidir.Ayağını yorganına göre uzatmassan kötü ve acil durumlara düşebiliriz.ayağın yorgandan dışarı kalırsa üşüyebilir veya sivrisinek ısırır.

Erdinç 6.sınıf

GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ

Güneş ışınları değdiği yeri kurutur ve çöl haline getirir.Güneşi çamurla sıvarsak bu delilik olur.Güneş balçıkla sıvanmaz diyorum.Güneş bunca uzaktan dünyamızı etkiliyorsa dünyadan çamur alıp sıvamaya gittiğimizde güneşe yetişmeden çahmur kuruyup toprak olur.ve biz de ölürüz.Eğer güneş çahmurla sıvansaydı çahmur kurur eski halini alırdı,yani yine kururdu diyorum.

Sinan-Lise 1

SAVAŞ VE BARIŞ(1)

Barış iyi savaş ise çirkeftir.Savaşın aile içinde ,aileler arasında,insanlar arasında ve hayvanlar arasında oluyor.Ama savaş insanlardan kaynaklanıyor.

Bosna da hergün insanlar hep bombalanıyordu.Her yer karman çorman oluyordu.Kadınlara haciz yapılıyordu.Bebeler aç kalıyordu,mahvoluyordu.

Onun için hep tanklarlan un getiriliyordu.Hep bu savaş yüzünden.Halbuse savaş pekala çirkeftir.

Dünyada zaten her pislik insanlardan çıkıyor.Hayvanlara pislik diyorlar bana göre dünyada en büyük pislikler insanlardır.

Bir başbakanın parmağı kesilip ,kanıyor olay oluyorda ,bir normal memur kendini caminin minaresinden atıyor olay olmuyor.Bunlar başdan aşağı hepsi yağnış ve çirkeftir.

Ercan 7.Sınıf


SAVAŞ VE BARIŞ(2)

İnsanlar dünyaya barış için gelmiştirler.Barış dilerim.Bosnada çok savaş oluyor ama iyi olmasını dilerim.Bosnada çok can kaybı oluyor ama olmamasını dilerim.Bosnada anne baba ölüyor çocuklar yetimhanede kalıyor ve sonunda birbirleri ile karşılaşınca birbirini tanımıyorlar,yetimhanede kelmamalarını dilerim. Bebekler süt bulamıyor süt bulmalarını dilerim

Mesela bir filmde izledim,bir aile turşu suyu için ayrılıyor.Savaşta her tarafta felaket oluyor.Bunların olmamasını dilerim.Savaş yapacaklarına barış dilerim.

Yakup 6.sınıf


SAVAŞ VE BARIŞ(3)

İnsanlar MÖÖ.En ufak bir yer içn savaş eder ve bir sürü kanlar akıtır.Kanlar ziyan olup gider. Sonra barışlar olur.Vergiler ödenir,barış anlaşmasına uymayanlar gene savaşlar yaparlar ve bunların sonunda binlerce şehit asker ölür ve şehit mertebesine ulaşırlar.Şehit mertebesi yetmez yine yeni mertebeler için savaşırlar.Bazı köylüler ise bir tarlanın en ufak yeri için yahut bir keçi parçası için kavga edip soluğu mahkemede alırlar mahkemede iki köylünün arası bulunur ve barış sağlanır

Adem 6.Sınıf


SAVAŞ VE BARIŞ(4)

Barış bizi sevdiklerimize ulaştıran bir köprüdür.Savaşın getirdiği mutsuzluk,sevgisizlik... Bu olayları düşünmek bile korkunç.Bu yüzden savaşın olmadığı bir yerde yaşamak en güzeli.

Barışın,sevginin,mutluluğun olduğu bir yer olsa insanlar hep birbirleri ile yardımlaşsa birbirleri ile kucaklaşsa bu sevgiyi kimse bölmese...

birlik ve beraberlik bozulmasa ve sevgiyle beraberliğin bozulmayacağını bilseler. Dünyadaki mutluluğu kimsenin bozamayacağını anlasalar keşke...


Comments  

 
0 #2 TEYTRW7YU45 2018-01-02 15:52
:o :eek: :roll: :D :lol: :lol: ;-) 8) :-| :-* :sad: :cry: :o :o :o :o :o :o :o :o :o :P :P :P :P :P :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh:
Quote
 
 
0 #1 murat kaya 2016-01-18 11:45
8) :-| :roll: :roll:

:roll: :roll: :lol: :D :oops: :oops: :lol: :lol: :D
Quote