SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2020 Üyelik Gerektirmez1-) Evde yapılabilecek bir şaka. Daha önce denenmiş ve güzel bir şaka ama biraz sulu bir şaka. Evinizde musluğun tam ağzına sağlam bir bant yapıştırın. Şakaya maruz kalacak olan kişi suyu normal bir şekilde açacaktır. Ancak su akmayınca 1 Nisan şakasına maruz kalan kişi musluğu daha da fazla sonuna kadar açacaktır. Eğer bandı bir ucundan hafif açarak bırakırsanız su aniden zayıf gördüğü bu yerden şakaya maruz kalan kişinin üzerine doğru kişiye zarar vermeyecek tazyikte püskürecektir.
2-) Boş bir öje şişesi, bir parça tutkal ve bir naylon poşet ve bir miktar kırmızı boya ile hazırlanan bir şaka aracı. Resmi aşağıda görülüyor. Kısaca açıklamak gerekirse bir karton üzerine bir parça naylon serin. Daha sonra naylonun üzerine tutkal ve boya karşımını dökün. Tutkal kurumadan öje şişesini şekilde olduğu gibi iki ayrı kısım halinde tutkalın üzerine tutturun. Daha sonra kurumaya bırakın. Bir gün sonra kuruyan tutkalı ya naylon üzerinden aynen bir çıkartmayı çıkartır gibi çıkartın. Şimdi de şaka yapmak istediğiniz kişinin yatağının üzerine bırakın ve sonuçları izleyin.
3-)Şaka yapacağınız kişinin diş fırçasına bir miktar ama çok fazla değil mavi ve ya yeşil gıda boyası sıkın. Seçeceğiniz gıda boyasının diş fırçasının kılları ile aynı renkte olmasına dikkat edin bu şekilde kurbanınız hiçbir şey fark etmeyecektir. Sonrasında ise dişlerini fırçalayıp ağzının renklenmesini bekleyiniz. Örnek bir çalışma aşağıda yer almaktadır.
4-) 1 Nisan şakasına kurban gidecek olan kişi banyoya girmeden önce şampuan kapağını kuvvetli bir yapıştırıcı ile kuvetlice yapıştırın. Sonra şampuan kapağını açamayacağı için sizden mi yardım ister yoksa bir hayal kırıklığı ile duştan mı çıkar onu bilemiyoruz.
5-) Televizyon düşkünü bir kişiye yapılabilecek bir şaka var sırada. Zapping yapmayıp çıldırması için kumandanın önünde yer alan vericinin önüne aynı renk ve ya şeffaf bir bant yapıştırın.
6-) Şeffaf tırnak cilası ile banyoda yer alan sabunu kaplayın ve kurumaya bırakın. doğal olarak sabunu kullanmak isteyen kişi sabunu köpürtemeyecektir. Örnek görüntü aşağıda yer almaktadır.
7-) Evdeki küçük çocuklara yapılabilecek bir şaka. Yine şefaf bir banda ihtiyacınız var. Lambalara ait anahtarları üzerine bir bant yapıştırın. Bu şekilde lambayı açamayacaklardır.

Gerçek 1 Nisan Şakaları

 • 1957 yılında BBC'nin saygın haber programı ''Panorama'', ılık geçen kış nedeniyle ağaçlarda artık spagetti yetişmeye başladığını duyurdu. Bunun ardından köylülerin artık ağaçlardan spagettinin hasadını yapmaya başladığı açıklandı.

 • Bir anda televizyon kanalına telefon yağmaya başladı, tüm izleyiciler kendi spagetti ağaçlarını nasıl yetiştirebileceğini soruyordu. Telefonu açan BBC yetkilileri de 'bir kutu domates soslu spagettiyi ekin ve tutması için dua edin' yanıtını veriyordu. Sonunda bunun bir şaka olduğu anlaşıldı.
 • 1 Nisan 2006 tarihinde Kadıköy-Beşiktaş seferini yapan vapura binen Murat Alas, ”üzerinde bomba olduğunu” söyledi. Şakacı, vapur iskeleye yaklaşınca gözaltına alındı ve 2 Nisan’da tutuklandı.
 • Fransa'da ''Poisson d'avril-Nisan Balığı'' geleneğinin tarihçesi, 16. yüzyıla kadar uzanıyor. 1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, yılbaşını 1 Nisan'dan 1 Ocak'a aldırdı. Bu arada, 1 Nisan'ı hala sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline geldi. 1 Nisan'ı yılbaşı kabul edenlere ise ''Nisan balığı'' ismi verildi.
 • 1962'de İsveç'in siyah beyaz yayın yapan tek televizyon kanalına 1 Nisan'da çıkan bir teknisyen, ekranın önüne bir naylon kadın çorabı geçirerek izleyicilere renkli televizyon izleyebilecekleri müjdesini verdi.
 • İngiltere'de ''Nisan Kaçıklar Günü'', İskoçya'da ise ''Guguk Kuşu-Gowk (Cuckoo)'' olarak anılan şaka günü, pagan kültüründe de yer alıyor. En eski 1 Nisan şakasının ise Romalılar döneminde yapıldığına inanılıyor.
 • Trabzon'da yayınlanan Karadeniz'den Günebakış gazetesi ise ''Gerets Trabzon'da'' başlığıyla okuyucularına bir haber verdi. Gazete sürmanşette verdiği haberde, ''Nuri Albayrak, Galatasaray'ı yokluklar içinde zirveye taşıyan Belçikalı teknik direktör ile el sıkıştı'' diye yazdı. Foto montaj yöntemiyle Başkan Nuri Albayrak ile Gerets'in el sıkıştığını gösteren bir fotoğraf da yayınlandı. Haberin ayrıntılarının olduğunun belirtildiği 14. sayfada ise ''Sevgili okuyucularımız, Eric Gerets ile ilgili ön sayfada duyurduğumuz haber konusu tamamen hayal mahsulüdür. Bugün 1 Nisan ve şaka konusunda en hoşgörülü olduğumuz bir gün. Biz de sizin hoşgörünüze sığınarak şaka yapalım dedik. Özür dileriz'' ifadelerine yer verildi.
 • Almanya'nın Schleswig-Holstein eyaletindeki bir radyo, sürücülerden, Rader köprüsünü geçerken 5 avro hazırlamalarını istedi. İsviçreli bir şirketin köprüyü satın aldığını ve bayram günlerinde geçiş ücreti alacağı haberini uyduran radyo, eyalet Başbakanı Heide Simonis, çok sayıda politikacı, polis yetkilileri ve ADAC otomobil kulübünden de destek alarak onların açıklamalarını yayınladı. Tabi bu bir şakaydı.
 • 1976'da da İngiliz gökbilimci Patrick Moore, 1 Nisan 09.47'de Plüton Jüpiter'in arkasında geçerken sıra dışı bir olay meydana geleceğini, gezegenlerin bu dizilişinin Dünya'nın çekim gücünü azaltacağını söylemişti. Tam bu anda sıçrayanların havada uçma hissini yaşayacaklarını söyledi.
 • 1977'de İngiliz The Guardian gazetesi, Hint Okyanusu'ndaki hayali San Seriffe ada cumhuriyetinin 10. kuruluş yıldönümünü kutlamak için 7 sayfalık ek çıkardı.
 • Sports Illustrated'in 1985 yılı nisan sayısında yaşamı boyunca Mets'de oynamayı hayal eden ''çaylak'' bir beysbol atıcısının hikayesi konu edildi. Sidd Finch adlı bu kişi beysbol topunu neredeyse ışık hızıyla metrelerce uzağa atabiliyordu.

 • Bununla birlikte aslında söz konusu Finch ömründe hiç beysbol oynamamış, bir Tibet manastırında beysbol atışlarının felsefesi üzerine öğrenim görmüştü. Mets taraftarları ülkenin her yerinde bu inanılmaz, adeta tanrının bir lütfu olan oyuncu için kutlamalar yaptı. Sonunda bu oyuncuyu yazarın hayal gücüyle yarattığı ve bunun 1 Nisan şakasından ibaret olduğu anlaşıldı.
 • 1992'de sol eğilimli NPR radyosu, Richard Nixon'ın "Kötü bir şey yapmadım ve bir kez daha kötü bir şey yapmayacağım" sloganıyla başkanlık seçimlerine aday olduğunu açıkladı.
 • Samsun'un Havza ilçesinde de kendini ''Fettullah Doğru söylemez'' olarak tanıtan kişi, ''Merkez FM'' isimli yerel radyoyu canlı yayındayken arayarak, ''Kunduz ormanlarından yüzlerce fil size doğru geliyor'' dedi. Dinleyicilerin çoğu bunun şaka olduğunu anlamayarak, panik içerisinde radyoyu telefonla arayıp bilgi almaya çalıştı. Ancak, DJ Ertaş Çoban, ''1 Nisan şakası'' olduğunu anladı. Buna rağmen, yaklaşık 20 kişi radyoyu telefonla arayarak, ''Burada fil mi varmış? Nereden geliyorlar?'' gibi sorularla bilgi almaya çalıştı. Kısa süre sonra aynı kişi yeniden radyoyu arayarak, ''Size 1 Nisan şakası yaptım'' dedi.
 • 1996'da Amerikan fast food zinciri Taco Bell'in, Amerikan bağımsızlık tarihinin sembolü olan özgürlük çanını satın aldığını ve federal hükümetin çanın adını Taco özgürlük çanı olarak değiştirdiğini açıklaması, halk arasında infial yarattı.
 • 1998 yılında Science and Reason adlı derginin nisan sayısında Alabama eyaletinde ''3.14'' olan ''pi'' sayısının değerinin yapılacak oylama ile yuvarlanarak ''3.0'' olacağı duyuruldu. Bunun üzerine yüzlerce telefonla halk bu kararı protesto etti. Sonunda ikinci bir sayı yayınlanarak orijinal makaleye yer verildi, bu evrim teorisiyle ilgili Mark Boslough adlı bir fizikçinin yazısıydı.
 • Yine 1998'de Burger King, USA Today'e verdiği bir sayfalık ilanda solaklar için özel olarak hazırlanmış ''whopper'' mönüsünü sunacaklarını açıkladı. İlana göre, ülkedeki 32 milyon solak için hazırlanmış bu menüdeki hamburger solakların rahatça yemesi için 180 derece dönüyordu.

 • Ertesi günü Burger King, solaklar için hamburgerin şaka olduğunu duyurdu. Ancak günlerce müşteriler gelerek bu mönüden istedi, hatta bazıları sağ elliler için olanının üretilmesini talep etti.Yorumlar  

 
-1 #4 zehra biter 03-01-2016 22:11
çok güzel çok sağol senin hakkını nasıl öderim bilmem inşallah istediğin her şey kabul olur
Alıntı
 
 
0 #3 ELÇİN SANGU 29-12-2015 19:50
lkjjjjjjjjjjjjj jjjjjjjjjjjjjjj jjjjjjjjjjjoşıı ııııııyyyyyybg
Alıntı
 
 
0 #2 mehmet berk 11-06-2015 10:21
hepsi 1 nisan şakasına uygun çok komik ve güzeller şakaya uğrayanların halini şimdiden düşünemiyorum. ;-) ;-) ;-) ;-)
Alıntı