SINIFÖĞRETMENİM.COM

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2019 Üyelik GerektirmezTEOG yerine bu yıl ilk defa uygulanacak olan ve 1,2 milyon öğrencinin heyecanla beklediği Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) 2 Haziran 2018 Cumartesi günü iki oturum olmak üzere 09.30 ve 11.30'da gerçekleşecek ve sonuçları 22 Haziran’da açıklanacak.
Sözel ve sayısal olmak üzere iki alandan ve 90 sorudan oluşan yeni sınav sistemi LGS’de soru başına 1,5 dakika süre düşecek.

Dikkat 1:3 yanlış 1 doğruyu götürecek.

Yeni sistemde yapılan her 3 yanlış 1 doğruyu götürecek, bu nedenle tereddüt yaşanan soruların ilk turda hem soru kâğıdında hem de optik formda işaretlenmesi, ikinci turda da cevaplanamıyorsa boş bırakılması en doğru seçenek olacak.

Bu yıl uygulanacak liselere giriş sınavı bilgiyi ölçmeye dayalı TEOG’dan farklı olarak seçmeye dayalı olacak. Neden - sonuç ilişkisi kurabilme, gizleneni algılayabilme, yorumlama, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme gibi yeteneklerin ön plana çıkacağı LGS’de başarılı olabilmek ve kalan süreyi etkili kullanmak için PISA ve TIMSS sorularını indirerek çözmeye çalışın. TEOG sisteminde soru mantığı farklı olduğundan örnek olarak çözmek yanıltacaktır.

Dikkat 2: Saat 09.00’da sınav yerinde olun
Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada olun.

Birinci Bölüm’de;

Türkçe:20

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 10

T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 10

Yabancı Dil: 10 soru olmak üzere toplam 50 soru sorulacak.

İkinci Bölümde:

Matematik: 20

Fen Bilimleri: 20 soru olmak üzere toplam 40 soru sorulacak.